Reakce našich mentorek

Podívejte se na to, co říkaly naše mentorky po absolvování prvních fází našeho projektu.

Tak tedy: došlo mi, že jsem dosud mluvila úplně špatně, přitom jsem si celou dobu myslela opak.
Pro mě bylo důležité - procvičování souhlásek, práce s břišním dechem - mašinka apod., délka samohlásek.
V běžné mluvě jsem zatím změnu nezaznamelala - prostě mluvím tak jak jsem zvyklá, hlavně asi proto, aby se mi doma muž nesmál.
V práci používám co jsem se naučila, na děti mluvím a přemýšlím u toho - délka samohlásek, slyšitelné všechny souhlásky, znělost v dutinách, práce s dechem.
Při četbě pohádek totéž, dbám především na znělost a dobrou výslovnost. Před dětmi jsem komediantka odjakživa, s tím problém nemám. Otevřít se ve skupině dospělých je pro mě náročné, třeba to v červenci po soustředění odezní.

 Ze setkání v Hradci Králové jsem se vrátila plná nových dojmů a zážitků. Nejprve jsem musela své prožitky zpracovat v sobě a pak jsem se obrátila na své svěřence v MŠ. Vyzkoušeli jsme s dětmi jen první skupinu metodické řady. Cvičení jsem dětem předvedla a pak ho opakovaly. Překvapilo mě s jakým zaujetím. Výsledné znění varhan bylo úžasné. Paní kuchařka přestala pracovat a přišla si nás poslechnout. Dokonce i kolegyně se zájmem poslouchaly a přislíbily spoluúčast.

 Moc se těším na naše další setkání.


Více informací o projektu

Neuvědomujeme si, že úroveň současné mluvy patří mezi civilizační nemoci. Uprostřed expanze komunikačních digitálních prostředků náš základní komunikační nástroj – lidská řeč – ochabuje a degeneruje. 

Nevýraznou, monotónní a drmolivou mluvu dnes již přijímáme jako normu, jako přirozenou podobu lidské řeči.

V dnešní době bychom měli jít našim nejmenším dobrým příkladem a výjimkou není ani správná mluva.

Z toho důvodu vznikl projekt "Příprava mentorů MŠ a ZŠ v oblasti mluvní průpravy", který si vzal za úkol vyškolit 35 mentorů a mentorek, ktreří budou následně mentorovat své kolegy a kolegyně právě v oblasti kvalitní mluvy.

Máte problém se svým vyjadřováním, ale bojíte se o něm veřejně mluvit?

Nevadí. Naši zkušení lektoři Vám diskrétně pomohou problém diagnostikovat a navrhnout nejvhodnější nápravu pomocí různých dechových a mluvních cvičení.

Vyzkoušejte a uvidíte sami!