Mentee čte úryvek pohádky - před a po zásahu naší mentorky
Jak je možné se posunout v mluveném projevu po pár hodinách sezení s naší mentorkou?
Videa - jak mentorovat své kolegy a zapojit děti
Milé mentorky a mentoři - podívejte se na to, jak mentorovat své kolegyně a kolegy a zapojit při tom zábavnou formou i děti.
Velké poděkování patří Mateřské škole Kampanova v Hradci Králové, která nám poskytla prostory a zajistila hrstku šikovných dětí, které s námi tak hezky spolupracovaly.
PRVNÍ METODICKÁ ŘADA – Od dýchání ke zpěvu
Proměna vydechovaného proudu vzduchu na zpívaný vokál. Cvičení slouží elementárnímu rozeznění hlasu při „volání do dálky“.
DRUHÁ METODICKÁ ŘADA – Od zpěvu k mluvě
Proměna zpěvního hlasu na bohatě probarvenou mluvu. Při přechodu ze zpěvu do mluvy přenášíme na mluvu celou širokou paletu hlasové barevnosti.
TŘETÍ METODICKÁ ŘADA – Od přerušovaného a výbušného výdechu k jazykolamům
Proměna výbušného přerušovaného výdechu v jasnou výslovnost konsonantů. Výslovnost konsonant vyžaduje jiný způsob dýchání než dýchání při proznívání vokálů. Je to dýchání velmi energické a nárazové.
ČTVRTÁ METODICKÁ ŘADA – Od rezonance k alikvotnímu znění
Proměna navibrovaných tónů ve vícehlasé alikvotní znění. Teprve plně navibrovaný tón rozechvívá všechny lebeční kosti a vibrace se přenáší i na chvění hrudníku a v ideálním případě i na celý skelet. Hlas této rezonanční kvality zní posluchačům podmanivě a jako vyprávěči můžete používat širokou paletu hlasových rejstříků.
1. pravidlo Sedmera
Intenzivní dýchání je pro znělou a srozumitelnou mluvu hlavní předpoklad. Energické a vědomé dýchání určuje znělost vokálů a výbušnost konsonant.
2. pravidlo Sedmera
Poměr mezi krátkou a dlouhou samohláskou je 1:4. Dvojhlásky (ou, au, eu) řadíme mezi dlouhé samohlásky
3. pravidlo Sedmera
Rozdílnost v rozevření čelistního úhlu (na 1 – 3 prsty) způsobuje, že každá z pěti samohlásek má jiné zabarvení. Tato různorodost v jejich barvě představuje kvalitu vokálů.
4. pravidlo Sedmera
- Jestliže při všech mluvních projevech dbáme na energické stahování břišního lisu, tak při výslovnosti konsonant je to zcela nezbytné.
- A u konsonantních koncovek jejich výbušnou charakteristiku musíme zvláště zdůrazňovat.
- Pulzující břišní stahy jsou podstatou správné výslovnosti konsonant.
- Výbušná výslovnost konsonant dodává mluvě sytou hlasovou barevnost, a ta se pak přenáší na vokály. Z toho vyplývá, že znělá mluva je založena na výrazné výslovnosti konsonant, a té docilujeme přesným ovládáním bráničního dýchání.
5. pravidlo Sedmera
Vyvarujeme se toho, aby při výslovnosti konsonant, které se nacházejí ve shluku, některé hlásky zanikaly. Zvláště postavení konsonanty na konci slova a na začátku následujícího je výslovnostně náročné.
6. pravidlo Sedmera
Zvládnutí tohoto bodu je podmíněno perfektním ovládáním dechových technik.
- Jaké jsou základní problémy správné mluvy a mentoringu?
- Na co se lidé nejvíce ptají?
- Jaká je základní náprava chyb?
- Co vše mi tato témata mohou přinést?
- Jak dlouho bude trvat, než se dostaví výsledky?
Odpovědi na tyto základní a nejčastější otázky získáte v této sekci.